Puchatkowy program

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem zajęć w Przedszkolu Niepublicznym "PUCHATEK".

Rok szkolny 2012/ 2013

 

"Maleństwa" - pani Marcelina

"Prosiaczki" - pani Iwona

"Tygryski" - pani Sylwia i pani Iwona

 

Wrzesnień 2012

1 września - nowy rok przedszkolny

Po raz kolejny rozpoczeliśmy nowy rok przedszkolny. Dziś powitaliśmy nowych kolegów i starych znajomych. Będziemy w tym roku pracowali jak zwykle w trzech grupach: "Maleństwa" (2,5 - 3-latki) - pani Marcelina, "Prosiaczki" (3 - 4-latki) - pani Iwona, "Tygryski" (5 - 6-latki) - pani Sylwia i pani Iwona.

Akademia Super Przedszkolaka

Przystąpiliśmy do realizacji profilaktyczno - edukacyjnego, który okazuje nam korzyści ze zdrowego dożywiana. Będziemy poznawali sekrety zdrowego trybu życia.

Październik 2012

4 października - "Misiaczek"

Obejrzeliśmy przedstawienie w Białostockim Teatrze Lalek pt. "Misiaczek". To ciekawe i mądre przedstawienie przygotowane specjalnie dla najmłodszych dzieci. Dla niektórych z nas był to pierwszy kontakt z prawdziwym teatrem.

11 października - fluoryzacja

Już po raz kolejny nasze przedszkole odwiedziła pani Ewa, która jest stomatologiem dziecięcym. podczas tego spotkania nie tylko zadbała o przyszłe zdrowie naszych zębów, ale również zrobiła przegląd dentystyczny. Rodzice zostali poinformowani o jego wynikach.

18 października - Pasowanie na przedszkolaka

Oficjalnie przyjeliśmy dziś nowe przedszkolaki do naszego grona. Najmłodsi przygotowali wierszyki i piosenki oraz złożyli uroczyste ślubowanie. Panie przy pomocy dużej kredki pasowały każde dziecko na przedszkolaka. Dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki i dyplomy.

24 października - Przesiewowe badania logopedyczne

Jak co roku odwiedziłą nas pani Krysia - logopeda z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej nr 2 w Białymstoku. Porozmawiała z każdym dzieckiem pod kątem wad wymowy. O wynikach badania rodzice zostali poinformowani. W niedługim czasie planujemy dyżur - konsultacje pani logopedy w naszym przedszkolu. Zainteresowani rodzice zostaną poinformowani o tym indywidualnie.

31 października - Listopadowe święto

Dzieci z grupy "Tygrysków" odwiedziły dziś jeden z białostockich cmentarzy. Przedszkolaki miały możliwość zapalenia zniczy na zapomnianych grobach.

Akademia "Aquafresh"

Już po raz drugi przystąpiliśmy do realizacji projektu profilaktycznego dotyczącego zdrowych zębów. W tej podróży po świece zębów będą nam towarzyszyły Pastusie.

Listopad 2012

6 listopada - Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych "Moja pierwsza wizyta w muzeum". Dowiedziały się jak kiedyś wyrabiano lekarstwa. Obejrzały aptekę, gabinet stomatologiczny, okulistyczny, chirurgiczny i ginekologiczny sprzed 100 lat.Mogły wszystkiego dotknąć i obejrzeć z bliska. Na koniec zajęć dzieci wykonały naczynie lekarsie z gliny.

Zdjęcia

20 listopada - Wizyta fotografa

odwiedził nas pan Leszek, który wykonał piękne zdjęcia grupowe i indywidualne. Dzieci oprócz pozowania zadawały pytania związane z pracą fotografa.

Góra Grosza

W dniach 26 XI - 7 XIII przedszkolaki brały udział w akcji "Góra Grosza", która wspiera: domy dla dzieci, rodzinne domy dziecka i zawodowe rodziny zastępcze. Dzieci zbierały monety od 1 grosza do 5 zł. Już po raz drugi nasze Przedszkole wsparło tę akcję.

30 listopada - Andrzejki

W każdej z naszych grup odbyły się wróżby i zabawy andrzejkowe. Dzieci próbowały odgadnąć kim będą w przyszłości, kto zmieni jako pierwszy stan cywilny oraz lały wosk.

Grudzień 2012

Kiermasz Ozdób Świątecznych

Od początku grudnia ruszył w Przedszkolu Kiermasz Ozdób Świątecznych, na którym można było nabyć: kartki świąteczne, stroiki, bombki przygotowane metodą dequpage, aniołki z masy solnej i tekturowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak przygotowane przez panią Marcelinę choinki z szyszek, kasztanów i żołędzi oraz makaronu.

Dochód w wysokości 424,24 zł został przekazany na potrzeby wychowanków Domu Dziecka nr 2 w Białymstoku (obecnie Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza "Dwójka" im. dr Białówny)

3 grudnia - "Cała Polska czyta dzieciom"

W ramach akcji, w której nasze przedszkole bierze udział od kilku lat, odwiedziłą nas harcerka z 25 BDW "Arsenał" - dh. Kaja. Przyniosła kilorowe książeczki, które czytała dzieciom. Przedszkolaki nie tylko chętnie słuchały, ale również oglądały obrazki. Najmłodsze dzieci zainteresował rówenież mundur dh. Kaji - ponieważ nigdy takiego nie widziały.

5 grudnia - konsultacje logopedyczne dla rodziców

Po raz kolejny odbyły się u nas konsultacje z panią logopedą z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej nr 2 w Białymstoku. Po październikowych badaniach przesiewowych utworzyliśmy listę dziecki, które wymagały konsultacji. Ponieważ były one zorganizowane na miejscu i w godzinach popołudniowych wszyscy zainteresowani rodzice mogli z nich skorzystać.

6 grudnia - Kubusiowi Przyjaciele Natury

Włąśnie na Mikołajki nasze Przedszkole rozpoczęło realizację programu edukacyjnego "Kubusiowi Przyjaciele Natury" organizowanego przez markę "Kubuś". Program zakłąda realizację treści prozdrowotnych i ekologicznych, m.in.: żyj w zgodzie z naturą, jedz 5 porcji warzyw, owoców lub soku, oszczędzaj energię, segreguj śmieci. W związku z tym dzieci otrzymały książeczki edukacyjne z zadaniami do rozwiązania w domu z rodzicami.

10 grudnia - "Teatr pod Orzełkiem"

Kolejnym prezentem od Przedszkola z okazji Mikołajek była wizyta naszego ulubionego Teatrzyku. W trakcie przedstawienia podróżowały z profesorem i panią Pacynką po zaczarowanym świecie kukiełek i pacynek. Jak zawsze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.

Zdjęcia 

16 grudnia - Koncert Charytatywny

Już po raz trzeci nasze Przedszkole wzieło udział w Koncercie Charytatywnym zorganizowanym przez Chór Akademicki UwB oraz Komendę Hufca ZHP Białystok. Dzieci zaśpiewały pastorałkę "Skrzypi wóz". W trakcie odbywał się również kiermasz świąteczny na którym przygotowaliśmy swoje stoisko z ozdobami (uzyskaliśmy za nie kwotę ok. 180 zł). Całkowity dochód (bilety i kiermasz) w kwocie ok. 2375 zł został przekazany tak jak z naszego Przedszkolnego kiermaszu "Dwójce".

Zdjęcia

19 grudnia - Opłatek

Jak co roku w okresie przedświątecznym spotkaliśmy się w gronie przedszkolaków i ich rodzin na Opłatku. "Maleństwa" i "Prosiaczki" przygotowały wiersze i piosenkę świąteczną, a "Tygryski" jasełka. Tradycyjnie podzieliliśmy się opłatkiem, a rodzice otrzymali kartki z życzeniami i gwiazdki do zawieszenia na choinkę.

Zdjęcia

20 grudnia - Kolęda Przedszkolaka

Klaudia, Ola i Weronika z grupy "Tygrysków" wzieły udział w konkursie wokalnym "Kolęda Przedszkolaka" organizowanym w Miejskim Domu Kultury w Białymstoku. Wykonały pastorałkę "Skrzypi wóz" na dzwoneczkach a akompaniowała im pani Sylwia na gitarze.

Zdjęcia

III miejsce w konkursie plastycznym

Wiktoria z grupy "Tygrysków" zajeła III miejsce w konkursie plastycznym na ozdoby świąteczne w kategorii dzieci 5 - 6-letnich. Przygotowała ją pani Iwonka. Konkurs zorganiozwała jedno z białostockiech przedszkoli niepublicznych.

Styczeń 2013

21 i 22 stycznia - Dzień Babci i Dziadka

W poniedziałek grupa "Tygrysków", a we wtorek grupy "Prosiaczków" i "Maleństw" uczciły Święto Babci i Dziadka. Przedszkolaki przygotowały wiersze i piosenki, tańce oraz gry i zabawy. Dla gości przygotowany został również poczęstunek i upominki.

Grupa "Tygrysków" postanowiła obejść to święto na ludowo. Świadczyły o tym stroje oraz tańce i piosenki.

Zdjęcia

24 stycznia - "Kim będę w przyszłości?" - Ratownik

 Odwiedziła nas pani Magda, która jest Ratownikiem ZHP. Opowiedziała przedszkolakom czym jest ratownictwo, pokaała wyposażenie apteczki. Dzieci uczyły się jak zabandażować przedramię, jak się używa koca terminczego. Prawdziwą atrakcją był fantom, na którym każde z przedszkolaków mogło wypróbować swych sił w udzielaniu pierwszej pomocy. Najważniejszą umiejętnością jaką posiadły dzieci było prawidłowe przekazywanie informacji podczas wzywania pogotowia.

Zdjęcia

28 stycznia - Ferie z LEGO

 Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach "Fantastyczne budowle", które odbyły się w Centrum Ludwika Zamenhofa. Dzieci dzięki klockom LEGO stworzyły budowle, które w przyłości mogłyby powstać w Białymstoku.

Zdjęcia

Luty - 2013

7 lutego - Bal Karnawałowy

"Bal u Pani Zimy" prowadzili aktorzy z "Teatru pod Orzełkiem". Przedszkolaki i ich rodzice wykazali się niezwykłą wyobraźnią przygotowując przebrania. Dzieci chętnie tańczyły i brały udział w najróżniejszych konkursach. Na zakończenie odwiedził nas niespodziewany gość - Święty Mikołaj, który przyniósł wszystkim grzecznym przedszkolakom prezenty.

Zdjęcia

21 lutego - "Jaś i Małgosia"

Przedszkolaki po raz pierwszy odwiedziły nową siedzibę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zwiedziły tam wystawę starych instrumentów (na niektórych z nich miały okazję pograć) oraz obejrzały bajkę muzyczną "Jaś i Małgosia". Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu śpiewały piosenkę tytułową, grały na instrumentach, na scenie szukały zaginionego koszyka. Aktorzy nawiązali wspaniały kontakt z młodą publicznością, która nagrodziłą ich na zakończenie gromkimi brawami.

28 lutego - Zebraie z rodzicami

Jak co roku pod koniec lutego pojawili się w przedszkolu rodzice, aby podsumować pierwsze półrocze, dowiedzieć się o postępach swoich dzieci i zapoznać z planami na najbliższe miesiące. W spotkaniu uczestniczyła pani metodyk z SP 12, która podpowiadała rodzicom jak w domu przygotować dzieci do pójścia do szkoły.

"Niezywczajna"

Nasza pani dyrektor - mgr Sylwia Lenkiewicz - została finalistką ogólnopolskiego plebiscytu "Niezwyczajni 2012" w kategorii "Praca z kadrą". Rodzice przedszkolaków włączyli się w internetowe głosowanie w plebiscycie.

Marzec 2013

12 marca - Wizyta w SP 12

Już za kilka miesięcy wakacje, a po nich niektóre z naszych przedszkolaków rozpoczną nowy etap w życiu - naukę w szkole. W związku z tym, tradycyjnie odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 12. "TYgryski" miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, razem ze starszymi kolegami stworzyć prace plastyczną, obejrzeć pomieszczenia szkolne.

Zdjęcia

7 marca - Fluoryzacja

Po raz kolejny odwiedził nas stomatolog - pan Bartek, który zrobił przegląd zębów oraz jego asyatentka pai Basia. Przedszkolaki skorzystały też z cyklicznej fluoryzacji.

Zdjęcia

20 marca - 5-te urodziny PUCHATKA - Fikoland

Z okazji urodzin przedszkola dzieci zostały zaproszone do Fikolandu. Dwie godziny wspaniałej zabawy i szaleństw... Ale w taki dzień warto świętować.

Zdjęcia

21 marca - Marzanna

Za oknami śnieg, a w kalendarzu wiosna... Przedszkolaki postanowiły pomóc przyrodzie i wraz z Marzanną pożegnać Panią Zimę

Zdjęcia

Konkurs z okazji 5-tych urodzin PUCHATKA

Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały prace na konkurs pt. "Puchatek i przyjaciele". Najciekawsze prace zostały nagrodzone:

  • w grupie "Maleństw" - I miejsce Kamil, wyróżnienie Bartek
  • w grupie "Prosiaczków" - I miejsce Zuzia, wyróżnienie Jędrek
  • w grupie "Tygrysków" - I miejsce Ola, wyróżnienie Bartek P.

Zdjęcia

Kwiecień 2013

4 kwietnia - Wizyta w gabiniecie stomatologicznym

W ramach programu "Kim będę w przyszłości?" odwiedziliśmy zaprzyjaźniony gabinet stomatologiczny. Przedszkolaki oglądały narzędzia pracy stomatologa, zaplecze, mogły usiąść na fotelu. Było to już nasze kolejne spotkanie z panem Bartkiem.

Zdjęcia

16 kwietnia - Konkurs piosenki "Zwierzaki z naszej paki"

Klaudia i Weronika z "Tygrysków" reprezentowały nasze Przedszkole w konkursie wokalnym dla przedszkoli niepublicznych. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę "Wiosenne owady" w przebraniu biedronek.

Zdjęcia

18 kwietnia - "Cała Polska czyta dzieciom"

W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odwiedzili nas gimnazjaliści, którzy w ramach projektu "(Po)lubić czytanie" przeczytali przedszkolakom swoje ulubione wiersze z dzieciństwa. W prezencie podarowali dzieciom książkę z wierszami Juliana Tuwima.

23 kwietnia - Muzeum Wojska

Po raz kolejny odiwedziliśmy Muzeum Wojska. Tym razem przedszkolaki wzieły udział w zajęciach edukacyjnych "Tajemnice starej zbrojowni". Były ogromne puzzle, kolorowanki i pasowanie na rycerza.

Zdjęcia

Zajęcia otwarte

W kwietniowe środy poszczególne grupy gościły na swoich zajęciach rodziców. Przedszkolaki realizowały nastęujące tematy:

  • "Maleństwa" - Krąg tematyczny: Egzotycze spotkania. Temat dnia: Spacerkiem po ZOO
  • "Prosiczki" - Krąg tematyczny: Zwierzęta w domu i w zagrodzie. Teamt dnia: Zwierzęce przysmaki
  • "Tygryski" - Krąg tematyczny: U lekarza. Temat dnia: Dbamy o zdrowie

Rodzice mogli obserwować zachowania dzieci podczas zajęć edukacyjnych oraz ich samodzielność i zaangażowanie.

Zdjęcia

29 kwietnia - Spotkanie z żołnierzem

W ramach programu "Kim będę w przyszłosci?" dowiedził nasze przedszkole żółnierz zawodowy. Opowiedział nam o swoim zawodzie oraz misjach pokojowych w których brał udział.

Zdjęcia

Wyróżnienie w konkursie plastycznym

Klaudia z "Tygrysków" została wyróżniona w konkursie plastycznym "Taniec oczami dziecka" zorganizowanym przez jedno z białostockich przedszkoli samorządowych. Pracę przygotowała pod kierunkiem pani Iwony. Gratulujemy i życzymy dlaszych sukcesów!

Maj 2013

8 maja - Teatr Narwal w przedszkolu

Przedszkolaki obejrzały przedstawienie Teatru Narwal pt. "Złota rybka". Dzieci były bardzo przejęte podczas spektaklu.

Zdjęcia

14 maja - XI Przegląd Tańca i Pieśni Naszego Regionu

"Tygryski" podczas występu w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentowały piosenkę "Podlasianka" oraz układ taneczny do "Polki podlaskiej". Przedszkolaki po mimo tremy wypadły wspaniale.

Zdjęcia

21, 22, 23 maja - Dzień Rodziny

W tym roku każda z grup rzygotowała oddzielny Dzień Rodziny, na który zaprosiła wszystkich rodziców. "Maleństwa" przygotowały taniec żuków i biedronek oraz wiersz o nich. "Prosiaczki" zaprezentowały przedstawienie z postaciami z różnych bajek. "Tygryski" wystąpiły z bajką "Zótowłosa" oraz układami tanecznymi pokazywanimi na przeglądach: "Polka podlaska" i taniec ze wstążkami. Wszyscy rodzice otrzymali upominki i kartki z życzeniami.

Zdjęcia

22 maja - VIII Przegląd Zajęć Dodatkowych Przedszkoli

Grupa "Tygrysków" zaprezentowała się na Przeglądzie układem tanecznym ze wstążkami. Dzieci ćwiczyły go na rytmice oraz podczas zajęć codziennych. DLa przedszkolakó była to kolejna okazja do zaprezentowania swoich talentów.

Zdjęcia

Czerwiec 2013

5 czerwca - Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka całym Przedszkolem wybraliśmy się do Pacowej Chaty - Przyczółku Szlacheckiego. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji od dużego placu zabaw, skoczków, piłek poprzez zwiedzanie mini muzeum, pranie na tarze, zabawy w ksieżniczki i rycerzy, malowanie gipsowych figurek, zdjęcia w szlacheckich strojach na pieczeniu podpłomyków i kiełbasek kończąc. Dzieci spędziły pięć godzin na świeżym powietrzu, a panie animatorki przygotowywały coraz to nowe atrakcje - korale z makaronu, rzut zieniakiem. Wróciliśmy zmęczeni ale azdowoleni :)

Zdjęcia

Kolorowa wiosna - konkurs plastyczny

Magda J. i Magda K. z "Maleństw", Jędrek z "Prosiaczkó" oraz Mikołaj z "Tygrysków" otrzymali wyróżnienie w konkursie plastycznym "Kolorowa wiosna" organizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Fastach. Gratulujemy małym artystom i paniom, które ich przygotowały!

12 czerwca - Restauracja Peper`s

W ramach programu "Kim będę w przyszłości?" odwiedziliśmy Restaurację Peper`s gdzie poznaliśmy zawód kucharza i kelnera. Dzieci miały również okazję zjeść obiad w restauracji. Była to dla wielu przedszkolakó pierwsza wizyta w tak eleganckim lokalu.

Zdjęcia

20 czerwca - Zakończenie roku przedszkolnego

Ja co roku spotkaliśmy się na uroczystości zakończenia roku przedszkolnego. Rodzice mogli obejrzeć m.in.: występ "Maleństw" w tańcu z pomponami, wysłuchać wierszy i piosenek o wakacjach w wykonaniu "Prosiaczkó" oraz podziwiać montaż słowno - muzyczny dotyczący pożegnania przedszkola przygotowany przez "Tygryski". Najstarsze przedszkolaki wystąpiły również w biretach. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe ksiażeczki, dyplomy i płyty ze zdjęciami z całego roku.

Zdjęcia

21 - 22 czerwca - Noc Tygrysa

Już po raz drugi w naszym przedszkolu najstarsze dzieci spotkały się na Nocy Tygrysa. Były gry, zabawy, tańce, wspólne nocowanie, przygotowanie posiłków i słodkie przekaski. Kiedy rano rodzice przyszli - przedszkolaki nie chciały wracać do domu... Zabawa była znakomita...

25 czerwca - Dzień Otwarty

Odwiedziły nas nowe przedszkolaki, które od września będą się z nami bawiły i uczyły. Była to okazja do spotkania z wycowawczyniami oraz poznania nowych kolegów.

Lipiec 2013

1 - 5 lipca - Praktyka

W naszym Przedszkolu gościła pani Linda - studentka z USA, która przez tydzień uczyła nas piosenek, opowiadałą o swoim kraju i zwyczjach jego mieszkańców. Była niezykle miła i dzieci bardzo ją polubiły. Praktyka była częścią programu "Summer Cump" realizowanego przez AISEC - międzynarodową organizację studencką.

Zdjęcia

18 lipca - Centrum Ludwika Zamenhofa

Przedszkolaki odwiedziły Salę Gier i Zabaw gdzie zorganizowano zajęcia "Chil out". Dzieci rysowały kredą po specjalnych ścianach, bawiły się teatrzykami, drewnianymi zabawkami, memeory ze słowami w języku esperanto oraz kożystały z innych atrakcji.

Zdjęcia