Puchatkowy program

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem zajęć w Przedszkolu Niepublicznym "PUCHATEK".

Rok szkolny 2013/ 2014

 "Maleństwa" - pani Sylwia

"Prosiaczki" - pania Marcelina (wrześnień - marzec) i pani Iwonka (marzec - sierpnień)

"Tygryski" - pani Iwonka i pani Iwonka (wrzesień - marzec)

 

Wrzesień 2013

2 września - nowy rok przedszkolny

To już kolejny rok przedszkolny, który rozpoczeliśmy wspólnie. Powitaliśmy nowych i starych kolegów i koleżanki. Tradycyjnie w tym roku będziemy pracować w trzech grupach "Maleństwa" (2,5 - 3 - 4-latki) - pani Sylwia, "Prosiaczki" (3 - 4-latki) - pani Marcelina oraz "Tygryski" (4 - 5 - 6-latki) - pani Iwonka i pani Iwonka.

27 września - Przesiewowe badania logopedyczne

Odwiedziła nas zaprzujaźniona logopeda - pani Krysia z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej nr 2 w Białymstoku, która rozmawiała ze wszystkimi dziećmi. Z rodzicami dzieci, które muszą jeszcze popracować nad mową, pani Krysia spotka się na specjalnym dyżurze.

30 września - Teatr "Pod Orzełkiem"

Odwiedził nas nasz ulubiony Teatr "Pod Orzełkiem", który zapoznała maluchy i starszaki z "Opowieściami starego kredensu". Dzieci poznały historie urzejmego rycerza oraz złotej kaczki. W rolę aktorów wcieliły się kukiełki zrobione z przyborów kuchennych. Przedszkolakom przedstawienie dostarczyło wiele emocji.

Zdjęcia

Październik 2013

8 października - "Jesień w literaturze"

Odwiedziliśmy Filię nr 5 Książnicy Podlaskiej. Przedszkolaki obejrzały bibliotekę oraz czytelnię. Pracujące tam pani przygotowały dla nich zadania związane z jesienią. Na pamiątkę przywieźliśmy kasztany i wspólnie zrobioną pracę plastyczną.

Zdjęcia

10 października - Fluoryzacja

Już po raz kolejny odwiedził nas pan Bartek - stomatolog i pani Basia jego asystentka. Wspólnie przeprowadzili przegląd dentystyczny oraz fluoryzację. Wszystie dzieci chętnie pokazały swoje ząbki.

22 października - Cała Polska czyta dzieciom

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" już po raz drugi odwiedzili nas uczniowie zaprzyjaźnionego gimnazjum. Przeczytali oni bajki o Sindbadzie Żeglarzu, Kocie w butach i Brzydkim Kaczątku. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały starszych kolegów.

24 października - Pasowanie na przedszkolaka

To ważny dzień dla "Maleństw" oraz nowych dzieci z innych grup. Najmłodsi przygotowali piosenki "Jestem sobie przedszkolaczek", "Kotek puszek", wiersz Przedszkolaczki" oraz angielską kołysankę "Twinkle, twinkle little star". Rodzice byli niesamowicie wzruszeni występem małych artystów. Na zakończenie wszystkie dzieci zostały pasowane na prawdziwych przedszkolaków i otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz znaczki.

Zdjęcia

31 października - Autuchodzik

Dzisiaj starszaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjno - profilaktycznych Straży Miejskiej pt. "Autochodzik". Przedszkolaki dzięki ciekawym pomocom dydaktycznym i dobrze przygotowanym strażnikom poznały zasady przechodzenia przez jezdnię oraz bezpiecznego zachowania.

Zdjęcia

Listopad 2013

13 listopada - Konsultacje logopedyczne

 Nasze przedszkole po raz kolejny odwiedziłą pani Krysia - logopeda z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej nr 2 w Białymstoku. Spotkała się z rodzicami dzieci, u których podczas badań przesiewowych dostrzegła prblemy logopedyczne. Podczas indywidualnych spotkań z rodzicami pani Krysia pokazała im jak mogą ćwiczyć z dziećmi w domu.

21 listopada - "Kraina Śpiochów"

Przedszkolaki obejrzały przedstawienie w Białostockim Teatrze Lalek pt. "Kraina Śpiochów". Wciekawy i dostosowany do najmłodszych odbiorców sposób aktorzy przedstawili historię króla, który chciał pomóc swojej córeczce zasnąć bez koszmarów. Przedszkolaki były zaciekawione przedstawieniem.

22 listopada - Spotkanie z fotografem

Przedszkolaki miały możliwość spotkania z zaprzyjaźnionym fotografem - panem Leszkiem, który nie tylko wykonał zdjęcia grupowe i portretowe ale zaznajomił dzieci ze swoim zawodem. Spotkanie obdyło się w ramach realizacji programu "Kim będę w przyszłości?"

29 listopada - Andrzejki

"Kim będę jak dorosnę?", "Jak będzie się nazywał mój mąż/ moja żona?", "Jaka czeka na mnie przyszłość?" - na te i inne pytania z przymróżeniem okaz próbowały odpowiedzieć sobie przedszkolaki podczas Andrzejkowych wróżb. Czy wszystkie przepowiednie się spełnią? Zobaczymy za jakiś czas ;)

Kubusiowi przyjaciele natury - II edycja

Już po raz drugi bierzemy udział w programie "Kubusiowi przyjaciele natury", który promuje zdrowe odżywianie i prowadzenie zdrowego trybu życia. Dzieci otrzymały materiały - książeczki z zadaniami oraz znaczki.

Akademia Aquafresh

Kolejnym z programów, w których corocznie bierzemy udział jest program profilaktyki stomatologicznej, zachęcający do dbania o zęby. Każdy rodzic otrzymał materiały informacyjne, a dzieci naklejki i tabele do zaznaczania kiedy myły zęby.

Grudzień 2013

5 grudnia - Magiczne Mikołajki

Z okazji Mikołajek nasze Przedszkole odwiedził Magik. Dzieci zachwycały się pokazem i sztuczkami magicznymi.

Zdjęcia

I i II miejsce w konkursie "Legendy polskie w oczach dzieci"

Maciiek i Ola G. z "Prosiaczków" (pod opieką pani Krysi i pania Marceliny) zajęli I miejsce, a Zuzia i Julia G. z "Tygrysków" (pod opieką pani Krysi, pani Iwony i pani Iwony) - II miejsce w konkursie plastycznym "Legendy polskie w oczach dzieci". Gratulujemy i życzymy dlaszych sukcesów.

I miejsce w konkursie plastycznym "Merry Christmas" 2nd Edition

Bartek z "Prosiaczków" (pod opieką pani Marcelny) zajął I miejsce w konkursie organizowanym przez jedno z białostockich przedszkoli niepublicznych. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

12 grudnia - Kolęda Przedszkolaka

Już tradycyjnie w grudniu nasze Przedszkole wzieło udział w konkursie kolęd i pastorałek "Kolęda Przedszkolaka". W pastorałce "Lulaj, śpij maleńki" reprezentowali nas Ola z "Tygrysków" oraz Oliwka, Maciek i Magda K. z "Prosiaczków". Gratulujemy odwagi i determinacji.

Zdjęcia

15 grudnia - Koncert Charytatywny

Dla naszych przedszkolaków Święta zaczynają się Koncertem Charytatywnym organizowanym przez Chór Akademicki i Komendę Hufca ZHP Białystok. Dzieci zaśpiewały "Świeć gwiazdeczko" przy akompaniamencie gitarowym pani Sylwii. Odbył się również kiermasz ozdób świątecznych (nasze stoisko z ozdobami zakończyło uroczystość z 400 zł w puszcze). Całkowity dochód z Koncertu (stoiska i bilety) został przekazany wychowankom Domu Dziecka nr 2 w Białymstoku.

19 grudnia - Spotkanie Opłatkowe

Tradycją naszego Przedszkola jest organizacja Spotkania Opłatkowego z rodzicami. W tym roku stawili się oni jak zawsze tłumnie aby obejrzeć występ swoich dzieci oraz podzielić się opłatkiem. "Maleństwa" przygotowały układ taneczny do piosenki "Gwiazdeczka" oraz wiersz o niej. "Prosiaczki" zaśpiewały i zagrały pastorałkę "Nie miały owieczki", powiedziały świąteczny wiersz oraz zatańczyły układ do piosenki świątecznej. "Tygryski" wystawiły piękne jasełka, zagrały na dzwonkach kolędę "Lulaj, że Jezuniu" oraz wykonały wspólnie z "Prosiaczkami" utrur "Kolęda domowa". Wszyscy rodzice otrzymali gipsowe aniołki na choinkę oraz kartki z życzeniami.

Zdjęcia

Witamy w Białymstoku

Dzieci z naszego przedszkola otrzymały książeczkę - komiks "Witamy w Białymstoku". Publikacja powstała w ramach zadania "Partnerstwo na rzecz aktywnego osiedla" realizowanego w ramach projektu Kuriera Porannego i Spółdzielni Mieszkaniowej "Słonecznystok", a finansowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Wojoewodę Podlaskiego Macieja Żywno.

Styczeń 2014

20 stycznia - Bal Karnawałowy

Styczeń to miesiąc karnawału, więc i nasze przedszkolaki wydobyły z szafy stroje i przebrania karnawałowe i wspólnie z Teatrem "Pod Orzełkiem" bawiły się wspaniale. Tańce - skakańce i przytulańce, konkursy i tysiące uśmiechów... Na zakończenie balu odwiedził nas Święty Mikołaj i przyniósł dzieciom prezenty.

Zdjęcia

21, 22, i 23 stycznia - Dzień Babci i Dziadka

Na to specjalne święto każda z grup zaprosiła swoich Dziadków i Babcie oddzielnego dnia. Przedszkolaki przygotowały piosenki, wiersze, układy taneczne oraz prezenty dla ukocanych dziadków. Goście nie kryli wzruszenia.

Zdjęcia

Luty 2014

20 lutego - Bawialnia KLANZY

Odwiedziliśmy Bawialnię KLANZY aby wziąść udział w zajęciach edukacyjnych "Akademia Pana Kleksa". W programie było spotkanie z Panem Kleksem, zabawy ruchowe - rozwjające spostrzegawczość i wyobraźnię, "kleksografia".

Zdjęcia

24 lutego - Odwiedziny w SP 12

"Tygryski" odwiedziły zaprzyjaźnioną Szkołę Podstawową Nr 12, gdzie uczestniczyły w zajęciach z klasą I, poznały nowych kolegów, obejrzały pomieszczenia szkolne. Mogły zadawać pytania i oswoić się z miejscem gdzie część z nich rozpocznie od września naukę.

Zdjęcia

Konkurs plastyczny "Zimowe zabawy"

W naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny "Zimowe zabawy".

W kategorii "Konkurs dla dzieci i rodziców z przedszkola" zwyciężyli:

  • grupa "Maleństwa" - Amelka
  • grupa "Prosiaczki" - Maciek M.
  • grupa "Tygryski" - Ola

W kategorii "Konkurs dla powiatu białostockiego" zwyciężyli:

  • 3-ltki - Maja z Przedszkola Samorządowego nr 82 w Białymstoku
  • 4-latki - Marcelina z Przedszkola Samorządowego nr 83 w Białymstoku
  • 5 - 6-latki - Lena z Przedszkola Samorządowego nr 10 w Białymstoku

Zdjęcia

Marzec 2014

7 marca - Spotkanie z policjantem

W ramach realizacji programu "Kim będe w przyszłości?" odwiedził nas Pan pilicjant z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Przeprowadził spotkanie z dziećmi na temat "Mój przyjaciel policjant". Przedszkolaki dowiedziały się wiele o jego pracy oraz przekonały się, że policjany może pomóc kiedy ktoś się zgubi. Wizyta została opisana na stronie Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Zdjęcia

10 marca - Zabawy cukiernicze

Kolejnym zawodem, któy poznaliśmy w ramach programu "Kim będę w przyszłości?" był zawód cukiernika. Nasze przedszkole odwiedziła pani cukiernika z "Jasmina Torty Artystyczne". Przedszkolaki doweidziały się jakie cechy trzeba posiadać aby dobrze wykonywać ten zawód, co jest potrzebne do stworzenia pysznych i pięknych tortów. Wspólnie z panią cukiernik dzieci stworzyły ozdoby z masy cukrowej - wielkanocne baranki i zajączki. Zabawa była pyszna ;)

Zdjęcia

18 marca - Urodziny w Bajkolandzie

z okazji 6-tych urodzin PUCHATKA, które przypadają 31 marca, nasze przedszkolaki bawiły się w Bajkolandzie. Dzieci wspaniale bawiły się podczas przebierania się w kostiumy, zabaw tanecznych oraz korzystania z urządzeń bawialni.

Zdjęcia

21 marca - Pożegnanie Zimy

"Chcemy już wiosny!" tak wołały wszystkie przedszkolaki kiedy żegnały Zmę. Czy to się nam udało? Zobaczymy jaka będzie pogoda w najbliższych miesiącach.

Zdjęcia

31 marca - Konkurs recytatorski "Wiosenne przebudzenie"

Lena i Maciek z "Maleństw" oraz Ola z "Tygrysków" wzieli udział w konkursie recytatorskim "Wiosenne przebudzenie" zorganizowanym przez jedno z białostockich przedszkoli niepublicznych. Lena zajęła II miejsce w kategorii 3 - 4-latków, przygotowała ją pani Sylwia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wyróżnienie w konkursie plastycznym

Praca Magdy z "Tygrysków" została wyróżniona w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Wiosenne przebudzenie" zorganizowanym przez jedno z białostockich przedszkoli. Dziewczynka wykonała pracę pod kierunkiem pani Iwonki i pani Krysi.

Kwiecień 2014

3 kwietnia - Psi fryzjer

 Dzieci poznały kolejny zawód w ramach programu "Kim będę w przyszłości?" - był to psi fryzjer. Pani z "Psiej Oazy" pokazała nam jak wygląda salon oraz proces strzeżenia psa. Opowiedziała też o swoim zawodzie oraz jak można go zdobyć.

Zdjęcia

8 kwietnia - Koncert absolwenta

Odwiedził nas Michał, obecnie uczeń II klasy SP12, a kiedyś nasz wychowanek. Zagrał on klasycznie na gitarze mnini koncert dla grupy "Prosiaczków" i "Tygrysków". Gratulujemy Michałowi talentu, chęci do ćwiczeń oraz życzymy sukcesów. A naszym wszystkim absolwentom wiele pasji.

Kiermasz Wielkanocny

Podczas tegorocznego Kiermaszu można było nabyć kartki, jajka i odzoby wielkanocne. Wspólnie zabraliśmy 600 zł, które wesprze podopiecznych Fundacji "Pomóż Im", która opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi oraz Hospicjum dla dzieci. Wszystkim, któzy wsparli nasz Kiermasz dziękujemy!

Zdjęcia

Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym

Julia P. z grupy "Tygrysków" została nagrodzona w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Las i jego mieszkańcy w oczach dziecka" zorganizowanym przez jedno z białostockich przedszkoli samorządowych. Nagrodę odebrała z rąk pani leśnik. Pracę wykonała pod opieką pani Iwonki, pani Krysi i pani Iwonki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia

11 kwietnia - Zajezdnia KPK

Naszą kolejną wyprawą w ramach programu "Kim będę w przysżłości?" były odwiedziny zajezdni autobusowej KPK Białystok. Autobus miejski zabrał nas z przystanku przy przedszkolu. Dojechaliśmy nim do zajezdni, gdzie poznaliśmy kierownika wszystkich kierowców autobusowych, dyspozytora (który pokazał nam monitoring, sposoby komunikacji z kierowcami oraz ruchomą mapę z podglądem na autobusy). Mieliśmy też przejachać się najnowszym autobusem - bezpiecznym dla środowiska. Poznaliśmy pana kontrolera, który pokazał nam jak kasować bilety i korzystać z karty miejskiej. Mieliśmy równeiż możliwość wzięcia udziału w sprawdzaniu biletów przez kontrolerów. Autobus zawiózł nas też do myjni oraz warsztatu. Poznaliśmy Kangurka - maskotkę KPK od którego dostaliśmy czekoladki oraz kolorowanki. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie "Ogórka", zabytkowego autobusu, którego kierowcą jest pan Jurek. Dzieci z wielkim przejęciem i cudownymi wspomnieniami wracały do przedszkola.

Zdjęcia

Zajęcia otwarte dla rodziców

W kolejne czwartki kwietnia odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców w poszczególnych grupach. Przedszkolaki zrealizowały następujące tematy:

  • "Maleństwa" - Krąg tematyczny: Kogo zmoczył wielkanocny zajączek?; Temat: Wielkanocne kurczaki
  • "Prosiaczki" - Krąg tematyczny: Pisanki, jajka kolorowe; Temat: Wielkanocne zwyczaje
  • "Tygryski" - Krąg tematyczny: Planeta Ziemia; Temat: Co weimy o wodzie

Rodzice obserwowali jak pracują ich pociechy oraz wykonali z nimi wspólnie pracę plastyczną.

Zdjęcia

Maj 2014

13 maja - Straż Pożarna

Kolejnym zawodem poznanym w ramach programu "Kim będę w przyszłości?" był STRAŻAK. Pod nasze przedszkole zajechał wspaniały wóz strażacki z bardzo miłymi strażakami. Panowie opowiedzieli przedszkolakom o swoim zawodzie, pokazali sprzęt i odpowiedzieli na pytania. Dzieci mogły przymieżyć maskę tlenową, hełm, posiedzieć w wozie strażackim. Największą atrakcją były zawody w rozwijaniu węży strażackich oraz możłiwość samodzielnej obsługi takiego węża (lanie wody).

Zdjęcia

 20 maja - Przegląd Tańca i Pieśni Naszego Regionu

Już po raz kolejny nasze przedszkolaki wzieły udział w Przeglądzie Pieśni i Tańca Naszego Regionu. Ola z "Tygrysków" zaśpiewała piosenkę a wraz z Bartkiem P., Jędrkiem, Zuzią, Bartkiem M z "Tygrysków" oraz Magdą K. z "Prosiaczków" zatańczyli "Tupacza". Występ został przyjęt brawmi, a mali wykonawcy otrzymali nagrody dla sibie i przedszkola.

Zdjęcia

31 maja - Dzień Rodziny

W jedym z klubów osiedlowych spotkaliśmy się wraz z rodzicami i rodzeństwem naszych przedszkolakó na Dniu Rodziny. "Maleństwa" przygotowały piosenki, wiersze i taniec z chusteczkami. "Prosiaczki" wystąpiły z wierszami, piosenką i układem tanecznym do muzyki poważnej. "Tygryski" zaprezentowały montaż słowno - muzyczny oraz zagrały na dzwonkach i zaśpiewały "My jesteśmy krasnoludki". Rodzice otrzymali prezenty, był słodki poczęstunek, kącik zabaw i tańce dyskotekowe na scenie.

Zdjęcia

Czerwiec 2014

12 czerwca - "Brzydki Kaczorek"

Przedszkolaki na długo zapamiętają bajkę muzyczną, którą zobaczyły w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Scena zamieniła się w staw, atytułowy Brzydki Kaczorek udowodnił dzieciom, że najważniejsza jest przyjaźń i dobroć, a nie wygląd zewnętrzny.

 12 czerwca - Dzień Otwarty

Jak co roku w czerwcu gościliśmy nasze przyszłe przedszkolaki. Dzieci w raz z rodzicami poznawały przedszkole i panie. Maluchy bawiły się zabawkami, poznawały pomoce Montessori, robiły doświadczenia i pracę plastyczną. Największym problemem było nakłonienie dzieci do powrotu do domu.

Wyróżnienie w konkursie "Kolorowa wiosna"

Nasze przedszkolaki już po raz kolejny wzięły udział w konkursie plastycznym "Kolorowa wiosna" organizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Fastach. Laura i Oliwka z "Prosiaczków" oraz Bartek P. i JUlia P. z "Tygrysków" otrzymali wyróżnienia. Prace zostały wykonane pod kierunkiem pań Iwonek oraz Pani Krysi.

26 czerwca - Zkończenie roku przedszkolnego

 Wszystko co dobre kończy się szybko, tak jak kolejny rok przedszkolny w PUCHATKU. Na tegorocznej uroczystości "Maleństwa" zaprezentowały piosenkę i wiersz o wakacjach oraz układ taneczny do pioneki "Dżungla". Grupa "Prosiaczków" oprócz talentów wokalno - recytatorskich pokazała nam również swój talent muzyczny grając na bum-bum rurkach do piosenki "Morskie opowieści". Najstarsze przedszkolaki z grupy "Tygrysków" przygotowały montaż słowno - muzyczny związany z pożegnaniem przedszkola. Dzieci, które wybierają się od września do szkoły zaprezentowały się nam we wspaniałych pelerynkach i biretach. Wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, książeczki i płyty ze zdjęciami z całego roku.

Zdjęcia

27/28 czerwca - Noc Tygrysa

Na tę noc czekały wszystkie starszaki przez cały rok. Już tradycyjnie dzieci, które od września pójdą do szkoły spędziły noc w przedszkolu. Wspólnie z paniami bawiły się, robiły eksperymenty, przygotowywały kolację i śniadanie oraz oczywiście smacznie spały. Największym problemem była niechęć przedszkolaków do zakońćzenia imprezy i powrót do daomu ;)

Lipiec 2014

7 - 11 lipca - wizyta Any

Tak jak w poprzednim roku w ramach współpracy z organizacją studencją AISEC, gościliśmy w naszym przedszkolu studentkę z zagranicy. Ana z Serbii (studentka anglistyki) spędziła z nami tydzień, podczas którego opowiadała nam o swoim kraju, częstowała przysmakami charakterystycznymi dla swego regionu, uczyła dzieci piosenek i zabaw oraz ćwiczyła z nimi język angielski. Przedszkolaki bardzo polubiły Anę i zapraszały do ponownych odwiedzin.

Zdjęcia

17 lipca - Mini ZOO Akcent w Białymstoku

Przedszkolaki odwiedziły białostockie ZOO, w którym zobaczyły różne zwierzęta i ptactwo. Najwięcej emocji u dzieci wzbudziły niedźwiedxie, świnki wietnamskie oraz sarny. Spacerowaliśmy również po parku zwierzynieckim oraz dzieci bawiły się na placu zabaw.

Zdjęcia

Sierpień 2014

20 sierpnia - Zebranie organizacyjne

Spotkaliśmy się z rodzicami dzieci, któe uczeszczać będą do naszego przedszkola w roku przedszkolnym 2014/ 2015. Na zebraniu rodzice mogli poznać wszystkich nauczycieli zajęć dodatkowych, dowiedzieć się o kołach zainteresowań, pakietach edukacyjnych oraz zapoznać się z zasadami współpracy.

26 sierpnia - Popołudnie otwarte

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku przedszkolnego odwiedziły nas nowe przedszkolaki. Miały okazję pobawić się z nowymi kolegami, przyzwyczaić się do pomieszczeń przedszkolnych i zapoznać z zasadami panującymi w grupach. Rodzice zać mieli okazję porozmawiać z wychowawczyniami.